כל מי שמעוניין לבנות אתר אינטרנט, נתקל בשלב זה או אחר באבחנה שבין קוד פתוח לסגור. המונח קוד פתוח הוא אחד הנפוצים בעולם התוכנה, והוא מתייחס, ברמה הכללית, לתוכנה שקוד המקור שלה הינו נגיש, חופשי לשימוש וחופשי לעריכת שינויים – זאת עבור כל אדם החפץ בכך, ואשר מחזיק, כמובן, בידע מתאים. מהם מאפייני הקוד הפתוח בהקשר של בניית אתרים? אילו יתרונות הוא מציע? והאם יש לו חסרונות? על כך ועוד במאמר הבא.

על רישיונות קוד פתוח

מעבר להגדרה הראשונית של קוד פתוח שהובאה מעלה, יש להיכנס מעט יותר לעובי הקורה. המשמעות הישירה של הקוד היא שפיתוחה של תוכנה מתבצע על ידי מספר לא מבוטל של אנשים, בהליך הדרגתי בו יכולים לקחת חלק רבים. זאת להבדיל מהקוד הנגיש, מצב בו יכולים החפצים בכך לצפות בקוד המקור, אך אין באמצעותם לבצע בו אי אילו שינויים.

לא קשה למצוא סיבות בגינן נעשה שימוש בקוד פתוח. דומה כי המונח המרכזי המאפשר להבין את הסוגיה הוא "חוכמת ההמונים", והידיעה שרבים יכולים לתרום לפיתוחו של מוצר מסוים אם רק תהיה להם את ההזדמנות לכך. זאת להבדיל מהקוד הסגור, שמוציא משדה המשחק את כל מי שאינו נמנה עם השחקנים הגדולים בשדה משחק מסוים.

בנוסף על כך, ניתן למצוא לקוד הפתוח צידוק כלכלי, שעה שהפיתוח נעשה בתרומתם של לא מעט אנשים, לרוב בהתנדבות (אם כי ייתכנו בהחלט תמריצים או תמורות למפתחים). על כל פנים, גם ללא ההיבט הכספי, יכולים הלוקחים בכך חלק לקבל תמורות מהותיות, ובכלל זה אפשרות למיצוי עצמי, צבירת מוניטין ומעמד, פיתוח עצמאי של הקריירה וכן הלאה. היבט כלכלי נוסף הוא שייתכן בהחלט כי המפתח יציע עבור המשתמשים עצמם שירותים נוספים, שכבר ידרשו תשלום, ומכאן יפיק רווחים – תוספים, עדכוני תוכנה, תמיכה וכן הלאה.

קוד פתוח, בניית אתרים ומה שביניהם

בהקשר של בניית אתרים, מדובר כאן על מספר מערכות עיקריות הפועלות על בסיס הקוד הפתוח. הדוגמא המובהקת לכך היא וורדפרס (WordPress), שם דבר בעולם בניית האתרים והתוכן. מערכת זו, הכתובה בשפת PHP על בסיס מסד הנתונים MySQL, נחשבת כפלטפורמה הפופולארית בעולם לניהול התוכן, עם כמעט רבע מהאתרים המשתמשים בה, ובסך הכול כ-77 מיליון אתרים. המערכת נחשבת לפשוטה לשימוש ומציעה חווית משתמש גבוהה במיוחד, אך מבלי שהדבר יבוא על חשבון האפשרויות שהיא מגלמת בתוכה: שלל אפשרויות עיצוביות, מגוון רחב של תוספים ועוד. מערכות קוד פתוח פופולאריות נוספות הן Joomla ו-Drupal, גם להן שורה של יתרונות.

מנגד, עומדות להן מערכות לבניית ולניהול אתרים מבוססות קוד סגור. ברמת ההגדרה, יהיו אלה אתרים הנבנים באמצעות שפת תכנות, כשקוד המקור "נסגר" על ידי המפתח בסיומו של הפיתוח. מכאן, שצפייה בקוד התכנות, ועריכת שינויים בו, יכולים להתבצע על ידו בלבד. עד לפני כעשור, היו מרבית האתרים מבוססים על קוד סגור, אלא שכיום רק כשליש מהאתרים הם על בסיס זה.

היתרונות במערכת בניית וניהול אתרים מבוססת קוד פתוח

היתרונות המרכזיים של מערכות הקוד הפתוח כמכלול הובאו מעלה, ולא ניתן להוציא אותם מהמשוואה כאשר מדברים על בניית אתרי אינטרנט על בסיס זה. אפשר בהחלט לטעון שאין הבדל מהותי בין התוצרים הגמורים של מערכות קוד פתוח וסגור, כך שהבחירה בקוד הפתוח אינה מביאה לפגיעה כלשהי בתוצאות. הקוד הפתוח מתאים לצרכים של כמעט כל החברות, הארגונים או המוסדות, גדולים וקטנים כאחד.

יתרון משמעותי אחר נוגע לעצמאות שמקבלים הבוחרים לבנות אתר בדרך זו, שהם שהם לא נדרשים לשמור אימונים לחברות שבנו את האתר, ויכולים להמשיך את ניהולו באופן עצמאי, או עם חברה מקצועית אחרת. מבחינה כלכלית, אין ספק שמערכות הקוד הפתוח החינמיות מאפשרות חיסכון מהותי, כשעיקר התשלום מושם על אחסון האתר על גבי שרת ייעודי, ועל רכישת תוספים ושדרוגים, אם נעשה בהם שימוש.

ומה באשר לחסרונות?

מן העבר השני של המשוואה, אנשים המצדדים בקוד הסגור ימנו מספר חסרונות, תיאורטיים או לא, של הקוד הפתוח. ראשית, התפיסה לפיה אתרים מורכבים ביותר, המצריכים ממשק ייחודי ומותאם אישית למשתמש, לא בהכרח יוכלו למצוא את יהבם במערכות בניית אתרים מבוססות קוד פתוח, המבוססות על "נוסחאות" אלה או אחרות. גם הרצון לאינדיבידואליזם, ויצירת אתר שקשה למצוא באינטרנט כאלה הדומים לו, נכנס כאן לתמונה.

מבחינת האבטחה, החשש הוא שעקב העובדה שאנשים רבים מכירים את מערכות ניהול התוכן על בוריין, גדלה סכנת הפריצה לאתרים או קבלת המידע הרגיש מהם. מן העבר השני, עדכוני האבטחה של מערכות בניית וניהול התוכן תדירים בהחלט, כך שדומה שחברה המקפידה לעדכן את הקוד בזמנים המתאימים יכולה להמשיך לפעול בראש שקט.

עתידו של הקוד הפתוח

לסיכום, אין צל של ספק כי הקוד הפתוח הוא אחת המגמות המשמעותיות בתחום המיחשוב בכלל, והאתרים בפרט. ההערכות של מומחים, בעידן של טשטוש גבולות בין צרכנים ליצרנים או למפתחי תוכן, היא שהמגמה רק תגבור. אין זו תחזית בדיונית שאחוז האתרים על בסיס קוד פתוח יגדל עוד יותר בשנים האחרונות, מה שיותיר את אלה הסגורים הרחק מאחור.